Glina
Glina może spajać słomę (i inne wypełniacze) lub ją otaczać w postaci tynku.
Jeśli glinę wymieszamy z bardzo dużą ilością słomy lub innych wypełniaczy, na przykład trocin, wiórów drewna, granulek keramzytu- powstanie tak zwana glina lekka. Ciężar takiej masy wynosi 100 kg/m3.
Jeżeli budulec zawiera materiały o dobrych parametrach izolacyjnych – słomę lub keramzyt – może być bardzo ciepły. Glina ciężka to mieszanka gliny z piaskiem i niewielkim dodatkiem słomy lub trocin, a także sama ubijana glina. Jej ciężar wynosi powyżej 1 t/m3. Glina ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego ściana w domu całorocznym wymaga izolacji termicznej.
Bloczki gliniane zwane glinianymi cegłami wykonuje się w prasach ręcznych lub hydraulicznych. Glinę miesza się z dużą ilością słomy, formuje i pozostawia do wysuszenia (bez wypalania). Z bloczków tych można konstruować zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne, a także działowe oraz mury szachulcowe (tak zwany mur pruski). Muruje się je, używając zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej. Stanowią dobre podłoże (o wysokiej przyczepności) dla naturalnych tynków. Bloczki mogą zostać wytworzone na placu budowy lub kupione gotowe.
Przykładowo jedna z firm produkuje cegły i bloczki z mieszanki słomy, trocin i gliny, o zawartości słomy nie większej niż 25%. W ofercie jest kilka wymiarów: 25 x 12 x 6,5, 25 x 11,5 x 12, 25 x 17,5 x 12, 28,8 x 17,5 x 9 cm, a na zamówienie mogą zostać wykonane także formy o innych wymiarach.
Monolityczne ściany z gliny lekkiej
Mieszanka gliny i słomy jest wykonywana tak jak przy blokach, ale masę umieszcza się w rozbieralnym deskowaniu i zagęszcza. Tej techniki używa się zazwyczaj do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych, jednak może być także stosowana do wznoszenia cieńszych ścian wewnętrznych. Do budowy ściany monolitycznej można także wykorzystać mieszankę gliny i dodatków innych niż słoma, takich jak keramzyt, trzcina, trociny czy odpady drewniane, jakie pozostają przy wyrębie lasu czy obróbce drewna w tartaku.
Glina układana ręcznie warstwami
W tej technice wykorzystuje się dużo gliny i mało wypełniaczy. Rękami i stopami miesza się bryły ziemi ze słomą i piaskiem i układa je na fundamentach. Mury o grubości około 60 cm nie wymagają konstrukcji nośnej. Pokrywa się je wapiennym tynkiem. Ta technika daje duże możliwości samodzielnego tworzenia dowolnych kształtów. Można w niej też wykonać wewnętrzne ściany akumulacyjne (nazywane czasem masą termiczną). Glina ma dobrą pojemność cieplną i dużą bezwładność. Ściana z niej może zimą pełnić funkcję akumulatora ciepła słońca lub pieca i dogrzewać pomieszczenie. Latem, schładzana wodą lub zimnym powietrzem, będzie stanowić radiator – obniżać temperaturę we wnętrzu. Technikę gliny układanej ręczne można łączyć z innymi, na przykład słomianych beli. Jest bardzo trwała.
Glina ubijana w szalunkach
Mury wznosi się, zaczynając od skonstruowania drewnianego lub stalowego szalunku na fundamencie. Glinę układa się partiami w szalunku i ubija, najczęściej ręcznymi młotami pneumatycznymi. Po odpowiednim zagęszczeniu warstwy układa się następną i ubija. I tak aż do uformowania ściany pożądanej wysokości. Ściana z ubitej gliny (zwykle o grubości 30-60 cm) ma parametry cieplne zbliżone do cegły pełnej, dlatego jako ściana zewnętrzna wymaga dodatkowego ocieplenia. Ale może służyć jako wewnętrzna masa termiczna. Ziemia ubijana w szalunkach daje niezwykłe efekty estetyczne, które można podkreślić przez dodawanie pigmentów do poszczególnych warstw. Z tego powodu jest też rzadko tynkowana, choć czasem jest to niezbędne.
Ściany nośne wznosi się z polan czy pieńków opałowych układanych w poprzek muru i przekładanych masą gliniano-trocinową jako warstwą izolacji. Ściany mogą być impregnowane lub pokrywane naturalnymi tynkami. Drewno sosnowe lub świerkowe stanowi około połowy objętości ściany. Na nieotynkowanej elewacji widoczne są charakterystyczne okrągłe (lub w kształcie fragmentów koła) przekroje pieńków.