Dach odwrócony i zielony
Konstrukcja dachu zielonego jest najczęściej podobna do stropodachu odwróconego. Na betonowym podłożu wykonana jest
hydroizolacja, na niej warstwa ocieplenia, a powyżej różnego rodzaju warstwy filtrujące i drenażowe oraz ziemia uprawna.
Hydroizolacja dachu zielonego – musi być bardzo wytrzymała na przebicie korzeniami, zwłaszcza gdy dach ma porastać roślinność intensywna. Powinna być również wytrzymała na działanie kwasów i innych substancji chemicznych, gdyż zielony dach może być nawożony lub spryskiwany środkami ochrony roślin.
Zazwyczaj robi się ją z dwóch warstw papy modyfikowanej SBS na osnowie z włókniny poliestrowej. Jeszcze lepsza będzie papa z wkładką miedzianą, odporna na przerastanie korzeni. Polecana jest również gruba folia EPDM lub folia z PVC grubości 0,8 mm, zbrojona włókniną szklaną. Dopuszczalne są również masy bitumiczno- -polimerowe, pod warunkiem, że będą układane z zastosowaniem wkładki zbrojącej, np. z włókien szklanych.
Ocieplenie dachu zielonego – tak jak na większości odwróconych dachów płaskich tak i tu polecane są twarde płyty o jak najmniejszej nasiąkliwości. Najlepiej stosować polistyren ekstrudowany XPS.
Warstwy filtrujące dachu zielonego – na płytach termoizolacyjnych musi się znaleźć geowłóknina, która będzie działać jak filtr zatrzymujący różne drobiny, mogące dostawać się w szczeliny pomiędzy nimi. Stosowana jest tu geowłóknina poliuretanowa o gramaturze od 200 do ponad 500 g/m2. Na geowłókninie robiona jest warstwa filtrująca. Może to być żwir płukany lub mata drenująca połączona od góry z geowłókniną. Jeśli zastosowany będzie żwir, z wierzchu trzeba go także zabezpieczyć geowłókniną.
Ziemia uprawna dachu zielonego (substrat glebowy) – w przypadku roślinności ekstensywnej warstwa ta ma zazwyczaj grubość 80–100 mm. Przy intensywnej bywa znacznie grubsza niż 200 mm. Zależy to głównie od tego, jak głęboko będą zakorzeniać się przewidziane rośliny. Czasem ziemia uprawna pełni też funkcję drenażową, jeśli dominują w niej kamyki, żwir lub inne kruszywo. Wówczas nie jest już konieczne układanie oddzielnej warstwy filtrującej. Wiele firm zajmujących się budową dachów zielonych dostarcza też ekstensywną roślinność wraz z podłożem, na którym rośnie (substratem) w postaci mat. Wystarczy je rozłożyć i cieszyć się zielenią. Inne firmy przygotowują z kolei zestaw nasion lub sadzonek specjalnie wyselekcjonowanych gatunków roślin.
W dachach o zieleni intensywnej, warstwa substratu często bywa zróżnicowanej grubości, aby mogły tam rosnąć różne rośliny – o większym lub mniejszym ukorzenieniu.
Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że do budowy dachów zielonych należy stosować produkty najwyższej jakości. Kompromisy mogą mieć fatalny skutek.